logo IleMogeWypic
Przyłącz się do akcji!
Jeśli znalazłeś na tej stronie interesujące informacje umieść na swojej stronie link lub banner do naszej strony.
Redakcja serwisu
tel.: 42 648 48 48
Dopisz się do subskrypcji
Wpisz adres e-mail:
Dopisz się
Wypisz się
Patroni akcji
Alkomaty

Ile mogę wypić w Stowarzyszeniu Droga i Bezpieczeństwo





Dożywotnia strata prawa jazdy za prowadzenie pojazdu na podwójnym gazie

Kierowcy, którzy po 1 lipca 2010 roku spowodują wypadek pod wpływem alkoholu, w którym będą poszkodowani lub zabici dożywotnio stracą prawo jazdy. Surowiej będą karani również ci którzy uciekli z miejsca wypadku oraz recydywiści mający na swoim, koncie wcześniejsze wyroki za jazdę pod wpływem alkoholu. Nowelizacja w przepisach prawa karnego zaostrza kary z dwóch lat pozbawienia wolności do maksimum5 za takie wykroczenia jak: jazda pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków odurzających, ucieczka z miejsca wypadku. Od zastosowania w/w przepisu sąd będzie mógł odstąpić jedynie w "wyjątkowych wypadkach", uzasadnionych "szczególnymi okolicznościami".

Przypomnijmy, w 2009 roku nietrzeźwi kierowcy uczestniczyli w 5 346 wypadkach, śmierć w nich poniosło 571 osób, a 6 795 zostało rannych. Najczęściej do wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących dochodzi w weekendy, kiedy dni wolne od pracy sprzyjają spotkaniom towarzyskim, na których jest spożywany alkohol. W okresie wakacyjnym nietrzeźwi kierowcy spowodowali 634 wypadki. Ogółem w 2009 roku zatrzymano27 878 nietrzeźwych kierowców, więcej o prawie 3 tysiące niż w roku 2008 (źródło: www.policja.pl)

Zaostrzenie przepisów wobec nietrzeźwych kierujących to krok w dobrą stronę. Policja, która również popiera zaostrzenie przepisów wobec nietrzeźwych kierowców przypomina, że prowadzenie auta pod wpływem alkoholu (0,5 promila i wyżej) jest przestępstwem w rozumieniu polskich przepisów prawa. Prawo powinno być jeszcze surowsze, żeby nie dopuszczać do tragedii na drogach- mówi młodszy inspektor, Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

„Równocześnie z zaostrzaniem przepisów powinniśmy zwiększać świadomość dotyczącą zagrożeń związanych ze spożywaniem alkoholu i jego negatywnym wpływem na organizm.” - mówi Jan Sinarski, założyciel akcji społecznej „Ile Mogę Wypić?”. „Dlatego od 2007 roku staramy się o tym informować poprzez szereg narzędzi umieszczonych na stronie internetowej akcji www.ilemogewypic.pl, na której każdy za darmo może sprawdzić Wirtualnym Alkomatem przybliżony czas potrzebny do spalenia określonej dawki alkoholu.”

Dalszych informacji udziela:
Przemysław Mrowiński
Akcja społeczna

www.IleMogeWypic.pl
trade@amii.pl
tel. 603 893 853