logo IleMogeWypic
Przyłącz się do akcji!
Jeśli znalazłeś na tej stronie interesujące informacje umieść na swojej stronie link lub banner do naszej strony.
Redakcja serwisu
tel.: 42 648 48 48
Dopisz się do subskrypcji
Wpisz adres e-mail:
Dopisz się
Wypisz się
Patroni akcji
Alkomaty

Ile mogę wypić w portalu www.krakow.naszemiasto.pl


Akcja społeczna - Ile Mogę Wypić?

Alkohol towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów i pełnił różne funkcje. Początkowo służył jako środek wspomagający funkcje fizjologiczne (poprzez redukcję bólu, zmęczenia), psychologiczne (poprzez redukcję leku, odprężenie) i społeczne (element obrzędów religijnych, ułatwianie kontaktów międzyludzkich, z czasem także funkcje polityczne i ekonomiczne.

W dzisiejszych czasach rola alkoholu się nie zmieniła. Jest on spożywany podczas spotkań z rodziną, znajomymi, dla relaksu czy kurażu. Grill z przyjaciółmi na działce często oznacza nie tylko świeże powietrze i dobre jedzenie, ale także piwo do kiełbaski.

Jednak im większa przyjemność i zabawa, tym większe niebezpieczeństwo. Począwszy od chorób takich jak marskość wątroby czy problemów z układem sercowo-naczyniowym, a skończywszy na ludzkiej tragedii. Alkohol zbiera bogate żniwo na polskich drogach. Nie patrzy na wiek, status społeczny, markę czy rocznik samochodu.

W 2007 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali aż 6 503 wypadków, w których śmierć poniosły 774 osoby a 8 193 zostało rannych (Źródło: Komenda Główna Policji). Jeżeli niektórzy uważają, że to mało to należy sobie wyobrazić, że takie miasto jak Kamień Pomorski lub Aleksandrów Łódzki zamienia się w jeden wielki szpital. Najczęściej do wypadków dochodzi w dni wolne od pracy lub następnego dnia po nich.

Społeczne przyzwolenie na jazdę po alkoholu niestety nie ułatwia zadania poprawy bezpieczeństwa. Większość pijanych kierowców wraca z imprez lub uroczystości rodzinnych, gdzie byli w towarzystwie innych osób. Zatem każdy ze współbiesiadników mógł poprosić kierowcę o pozostanie do momentu pełnego wytrzeźwienia, a jednak ''po jednym można prowadzić''. Przykładem może być historia pijanego kierowcy, który 25 sierpnia br. spowodował wypadek, wioząc żonę i dwójkę dzieci na lotnisko, miał 0,6 promila we krwi. Cztery osoby w tym dwójka dzieci trafiły do szpitala. Według badań Vamosiego już przy niewielkim stężeniu alkoholu ryzyko wypadku wzrasta siedmiokrotnie!!! (Źródło: ''Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu'', B.T. Woronowicz; Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2003)

W Polsce przeprowadzane są liczne akcje społeczne, mające na celu zmianę podejścia do jazdy pod wpływem alkoholu. Jedną z nich jest akcja ''Ile Mogę Wypić?'', która promuje świadomość i odpowiedzialność kierowców. Na stronie www.IleMogeWypic.pl są udostępnione darmowe aplikacje, takie jak Wirtualny Alkomat - dzięki któremu można obliczyć stan trzeźwości oraz czas, po jakim można usiąść za kierownicą czy Alkosymulator, dzięki któremu można sprawdzić koordynację ruchową po określonych dawkach alkoholu. Jak mówią twórcy portalu: ''Wierzymy, że wzrost świadomości przekłada się bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa i jeżeli pozwoli to uniknąć w przyszłości chociaż jednego wypadku to akcja warta jest każdej poświęconej minuty''.

Do pomiaru trzeźwości kierowców służą także testery trzeźwości. Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli. Godnym polecenia i sprawdzonym przez zawodowych kierowców jest DA-8000 z czujnikiem elektrochemicznym zbliżonym klasą do testerów policyjnych. Cena takiego alkomatu w sklepach internetowych wynosi około 700zł. Oczywiście są też tańsze modele takie jak DA-5000 czy Blow In, z czujnikami półprzewodnikowymi które wystarczą do użytku osobistego a ich pomiary są także dokładne.

Poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach leży w interesie każdego kierowcy. Jedną przyczynę wypadków drogowych można wyeliminować od zaraz - pijanych kierowców.